رنگ چه نقشی در دکوراسیون داخلی خانه ها دارد؟

طراحی داخلی ناهارخوری دربند

رنگ چه نقشی در دکوراسیون داخلی خانه ها دارد؟رنگ‌ها باعث پدیدار شدن احساسات، خلق و خو شده و همین موضوع دلیل محکمی شده است تا طراحان و معماران و مالکان فضا (خانه یا اداره) به فکر ایجاد تنوع، به روز نگه داشتن مداوم و تولید خلاقیت برای تغییری دیگر بیافتند.
هر چیزی که می‌بینیم دارای رنگ است. رنگ‌ها باعث می‌شوند چیزها را احساس کنیم به عبارتی می‌توان گفت خود نیز دارای احساسند! رنگ‌ها معنی‌دار بوده و نوع احساس ما را منعکس می‌کنند.

رنگ‌ها باعث پدیدار شدن احساسات، خلق و خو شده و همین موضوع دلیل محکمی شده است تا طراحان و معماران و مالکان فضا (خانه یا اداره) به فکر ایجاد تنوع، به روز نگه داشتن مداوم و تولید خلاقیت برای تغییری دیگر بیافتند.

آشنایی با پالت رنگ در دکوراسیون

هر چیزی که می‌بینیم دارای رنگ است. رنگ‌ها باعث می‌شوند چیزها را احساس کنیم به عبارتی می‌توان گفت خود نیز دارای احساسند! رنگ‌ها معنی‌دار بوده و نوع احساس ما را منعکس می‌کنند.

هریک از رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، بنفش، سیاه، سفید، خاکستری و قهوه‌ای معنی خاصی دارند.

استفاده از چرخه رنگ و تلفیق آن‌ها، شما را به ایده‌ای که در نظر دارید، نزدیک می‌کند.


برای تغییر فضایی که در آن قرار دارید و انجام دکوراسیون باید بتوانید انتخاب رنگ کرده، آن‌ها را تلفیق کنید.
رنگ ها به دو دسته گرم و سرد تقسیم می شوند.

طراحی داخلی نشیمن مدرن ویلا مازندران
استفاده از پالت رنگ متنوع در طراحی داخلی نشیمن مدرن

قواعد استفاده از رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون

طبق قضیه دایره رنگ ها، رنگ هایی که ما می بینیم به دو دسته سرد و گرم تقسیم می شوند. متداول ترین رنگ های سردی که در طول روز با آن ها زیاد سر و کار داریم، آبی، بنفش و سبز هستند. عمومی‌ ترین رنگ های گرم نیز قرمز و زرد و نارنجی هستند. هرکدام از این رنگ ها به هزاران کد رنگ تقسیم شده و هر کد رنگ درجه خاصی از گرمی یا سردی را در خود دارد.

تشخیص سرد یا گرم بودن یک رنگ

سردی یا گرمی یک رنگ، با توجه به درجه دمایی رنگ تعیین می شود. در دایره رنگ ها، نارنجی بالاترین رنگی است که در قطب بالایی قرار دارد. این رنگ هیچ سایه سردی در خود نداشته و از ترکیب دو رنگ گرم زرد و قرمز تشکیل می شود. در پایین ترین درجه نیز رنگ آبی قرار دارد. بسیاری معتقدند رنگ سبز و بنفش جزو رنگ های خنثی هستند اما با توجه به ویژگی هایی که دارند معمولا در طبقه رنگ های سرد به کار می روند. بجز رنگ های آبی و نارنجی، تمام رنگ ها دارای درجه ای از گرما و سرما به طور هم زمان هستند.

ویژگی های رنگ های سرد

مهمترین ویژگی رنگ های سرد، ایجاد تعادل و آرامش در محیط است. رنگ های سردی که درجه ها آن به سمت سفید می‌ رود یا بهتر است بگوییم رنگ های سرد کمرنگ، انتخاب های مناسبی برای محیط های اداری به شمار می روند. جالب است بدانید رنگ های سرد از نظر تاثیر جسمانی نیز مفید و سودمند هستند. این رنگ ها تعداد دفعات تنفس را در افراد کاهش داده و باعث تسکین دردهای ماهیچه ای در بدن می شوند. همچنین رنگ های سرد میزان فشار خون و دمای بدن را پایین آورده و باعث می شوند حس خوبی به شما دست دهد و آرامش داشته باشید. علتی که باعث می شود رنگ های سرد را رنگ های آرامش بخش بدانیم، این است که این رنگ ها تداعی کننده آب و آسمان هستند و به همین دلیل در فضاهای گوناگون مخاطبان زیادی دارند. همچنین رنگ های سرد فضا را بزرگ تر نشان می دهند. به همین دلیل اگر اتاق کوچکی‌ دارید با رنگ آمیزی آن با رنگ های سرد، آن را عقب تر یا همان بزرگ تر نشان دهید.

ویژگی های رنگ های گرم

رنگ های گرم، رنگ هایی هستند که در نیم کره بالایی دایره رنگ ها قرار دارند و شامل رنگ هایی مثل قرمز و نارنجی می شوند. این نوع از رنگ ها سطح آدرنالین را بالا برده و باعث افزایش تعداد دفعات تنفس، میزان فشار خون و دمای بدن می شوند. بدین ترتیب است که بودن در محیط هایی که از این رنگ ها استفاده کرده اند، به شما احساس گرما خاصی می بخشد.

طراحی داخلی مدرن اتاق خواب پسر الهیه
استفاده از رنگ گرم در طراحی داخلی مدرن

رنگ های گرم هر قدر پر رنگ تر باشند، تاثیرگذاری بیشتری دارند. رنگ های گرم بسیار پرانرژی و فعال بوده و می توان در اتاق کودکان از آن ها استفاده کرد. در دکوراسیون های سنتی و کلاسیک نیز، این رنگ ها هماهنگی و همخوانی بیشتری با دکوراسیون دارند. همچنین رنگ های گرم بر‌ خلاف رنگ های سرد، فضا را نزدیک تر نشان می دهند. به همین دلیل این دسته از رنگ ها در اتاق های بزرگ فضا را دنج تر نشان می دهند و در اتاق هایی که از نور کافی برخوردار‌ نیستند، روشنایی نسبی خوبی را در کنار گرما ایجاد می کند.

شرکت خانه معماری عرشا با برند اختصاصی عرشا هوم، برگرفته از مهندسین مجرب عمران و معماری آماده خدمت رسانی در زمینه طراحی داخلی و خارجی ساختمان و کلیه امور مربوط به ساخت و ساز آپارتمان و ویلا، بازسازی و نوسازی ساختمان می‌باشد. یکی از اولین و مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای بازسازی خانه یا تعمیرات ساختمان خود انجام دهید، جمع کردن یک تیم حرفه ای است. برای انجام این کار،کسانی را انتخاب کنید که تجربه عالی در این زمینه دارند و می‌دانند با توجه به خواسته‌های شما چگونه خانه‌تان را به جایی تبدیل کنند که همواره آرزویش را دارید.

تیم طراحی شرکت عرشا هوم، از طراحی تا اجرای پروژه همراه شما می باشد تا بتوانید بهترین تصمیم جهت تغییر دکوراسیون و انتخاب مبلمان ، متناسب با سلیقه خودتان داشته باشید.

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: 09122935747 - 02122291560


جهت استفاده از مشاوره رایگان عرشا هوم می‌توانید فرم زیر را پر کنید.
کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
Scroll to Top