منظور از بازسازی و نوسازی ساختمان چیست؟

طراحی داخلی مدرن ناهارخوری مصطفوی پیروزی

منظور از بازسازی و نوسازی ساختمان چیست؟ مرمت ساختمان و برگرداندن آن به شرایط اولیه و اصلی اش برای ماندگاری و دوام بیشتر است. احتمالا این عبارت را در ارتباط با مرمت آثار و بناهای باستانی و تاریخی زیاد شنیده اید. البته بناهای مدرن و جدید نیز گاهی اوقات احتیاج به بازسازی پیدا می نمایند.
نوسازی ساختمان زمانی اتفاق میفتد که شما ساختار کلی خانه تان را دوست دارید اما احساس می کنید که باید آن را کمی مدرن و به عبارتی نو کنید. برای مثال سقفی جدید برای آن بزنید و یا دوشی جدید در حمام نصب کنید. در این فرایند، ساختار و قالب کلی ساختمان شما هیچ تغییری نخواهد نمود.

منظور از بازسازی ساختمان چیست؟

معنی بازسازی ، مرمت ساختمان و برگرداندن آن به شرایط اولیه و اصلی اش برای ماندگاری و دوام بیشتر است. احتمالا این عبارت را در ارتباط با مرمت آثار و بناهای باستانی و تاریخی زیاد شنیده اید. البته بناهای مدرن و جدید نیز گاهی اوقات احتیاج به بازسازی پیدا می نمایند.

برای مثال گاهی پس از یک حادثه طبیعی مانند زمین لرزه و یا سیل، بناها احتیاج به بازسازی و برگشتن به حالت اولیه دارند یا بعضی اوقات احتیاج به بازسازی بنا برای مستحکم سازی ساختمان و ایجاد دوام بالاتر وجود دارد. بازسازی ساختمان معمولا به تغییرات کلی ساختار و تعمیرات می پردازد.

بعضی از اقدامات رایج در پروژه های بازسازی عبارتند از :

تعمیر حفره های دیوارها با مصالح مشابه مصالح اصلی

تعمیر ساختارهای قدیمی

تعمیر کف ساختمان

تعمیر مسائل تاسیساتی

مرمت نمای ساختمان

نوسازی ساختمان زمانی اتفاق میفتد که شما ساختار کلی خانه تان را دوست دارید اما احساس می کنید که باید آن را کمی مدرن و به عبارتی نو کنید. برای مثال سقفی جدید برای آن بزنید و یا دوشی جدید در حمام نصب کنید. در این فرایند، ساختار و قالب کلی ساختمان شما هیچ تغییری نخواهد نمود.

در واقع معنی نوسازی ساختمان این است که شما همان چیزی که در حال حاضر وجود دارد را تغییر می دهید و یا به آن عناصری جدید اضافه می کنید. نوسازی ساختمان معمولا به تغییر بخش های داخلی می پردازد.

طراحی داخلی اتاق خواب مستر به سبک مدرن ولنجک
طراحی و بازسازی اتاق خواب مستر به سبک مدرن

بعضی از اقدامات رایج در پروژه های نوسازی عبارتند از :

نصب سقف کاذب برای مثال سقف پلکسی با طرح های مختلف

نصب کفپوش پارکت

نصب روکش تزئینی برای دیوارها برای مثال پنل دکوراتیو سه بعدی

چسباندن کاغذ دیواری جدید

تعویض دستگیره درها

تعویض کابینت های آشپزخانه

نصب کانتر جدید برای آشپزخانه

نصب وان و شیرآلات جدید در سرویس بهداشتی و حمام

تفاوت بازسازی و نوسازی در ساختمان

هزینه بازسازی نسبت به نوسازی بیشتر است. زیرا به تغییرات گسترده و ساخت‌وسازهای پیچیده نیاز دارد و در ضمن نیاز به مجوز هم دارد. اما در پروژه‌های نوسازی معمولا بعضی قسمت‌های داخلی ساختمان به تغییر نیاز دارند.

در بازسازی، یک ساختمان فرسوده و غیرقابل سکونت تخریب می‌شود تا بنای نو و مدرن ساخته شود. اما در نوسازی ساختمان، یک یا چند قسمت از ساختمان که نیاز به تغییرات ظاهری داشته باشند، با اجرای برنامه‌ریزی دقیق، نو و جدید می‌شوند.

پروژه‌های نوسازی معمولا برای نوسازی نمای بیرونی، نوسازی محوطه بیرونی و یا برخی از قسمت‌های داخلی ساختمان اجرا می‌شوند.

زمان، موضوع دیگری است که بین پروژه‌های نوسازی و بازسازی، تفاوت ایجاد می‌کند. بازسازی یک ساختمان به جدول زمان‌بندی طولانی‌تری نیاز دارد و معمولا چندین ماه طول می‌کشد. در صورتی که یک پروژه نوسازی در مدت کوتاه‌تری انجام می‌شود.

پروژه‌های نوسازی عمدتا برای تغییر ظاهر خانه یا ساختمان اجرا می‌شوند، اما بازسازی کل یک ساختمان یا یک اتاق را تغییر می‌دهد.

البته توجه داشته باشید که در بسیاری از موارد پروژه‌های بازسازی و نوسازی خانه به موازات هم و برای تکمیل یکدیگر انجام می‌شوند. مثلا کف و دیوارهای حمام عایق‌بندی و تنها با کمی تعمیرات بازسازی می‌شوند، اما با اضافه کردن یک وان جدید، هم‌زمان حمام نوسازی و جدید می‌شود.

طراحی حمام به سبک مدرن نور
طراحی حمام به سبک مدرن

دلایل بازسازی ساختمان چیست ؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که دلیل بازسازی یک ساختمان چیست ؟
بازسازی یک ساختمان علاوه بر دلایلی نظیر خرابی دیوارها و کابینت‌ها و… می‌تواند دلایل احساسی نظیر خستگی از محیط تکراری و یا تغییر سلیقه شما را نیز شامل شود.

شرکت خانه معماری عرشا با برند اختصاصی عرشا هوم، برگرفته از مهندسین مجرب عمران و معماری آماده خدمت رسانی در زمینه طراحی داخلی و خارجی ساختمان و کلیه امور مربوط به ساخت و ساز آپارتمان و ویلا، بازسازی و نوسازی ساختمان می‌باشد. یکی از اولین و مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای بازسازی خانه یا تعمیرات ساختمان خود انجام دهید، جمع کردن یک تیم حرفه ای است. برای انجام این کار،کسانی را انتخاب کنید که تجربه عالی در این زمینه دارند و می‌دانند با توجه به خواسته‌های شما چگونه خانه‌تان را به جایی تبدیل کنند که همواره آرزویش را دارید.

تیم طراحی شرکت عرشا هوم، از طراحی تا اجرای پروژه همراه شما می باشد تا بتوانید بهترین تصمیم جهت تغییر دکوراسیون و انتخاب مبلمان ، متناسب با سلیقه خودتان داشته باشید.

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: 09122935747 - 02122291560


جهت استفاده از مشاوره رایگان عرشا هوم می‌توانید فرم زیر را پر کنید.
کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
Scroll to Top