دکوراسیون داخلی آشپزخانه

طراحی داخلی آشپزخانه مدرن ویلا کردان

دکوراسیون داخلی آشپزخانه، امروزه با ساخت و سازهای جدید و متصل بودن آشپزخانه به سایر اتاق ها، دکوراسیون آشپزخانه نقش مهمی را در زیباسازی خانه ایفا می‌کند. چیدمان آشپزخانه از اهمیت زیادی برخوردار است. وسایلی مثل یخچال، اجاق گاز، قابلمه ها، ظروف مختلف و … باید در جای مناسب قرار گیرند.

در طراحی داخلی یک منزل ایرانی، دکوراسیونی زیبا و شیک برای آشپزخانه موضوعی حیاتی است. در جدیدترین طراحی‌های صورت گرفته برای آشپزخانه‌ از کابینت‌ با مدل‌های متفاوتی نسبت به گذشته استفاده ‌شده است. به دلیل ذوق و سلیقه‌ی فوق‌العاده‌ی ایرانی‌ها، معمولاً آشپزخانه های ایرانی نسبت به بقیه‌ی فضای خانه از جذابیت بیشتری برخوردار هستند.

از مهم‌ترین فاکتورهای مورد توجه در دکوراسیون منازل ایرانی می‌توان به نحوه‌ی چیدمان وسایل آشپزخانه، تناسب و هارمونی رنگ‌های به‌کار رفته در آشپزخانه، استفاده از کابینت‌های زیبا و مدرن و… اشاره کرد. همچنین امروزه طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌های ایرانی دچار تغییرات عظیمی شده‌اند و اکثراً به شکل مدرن درآمده‌اند.

مشخص کردن سبک زندگی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

ااگر وضعیت کاری شما طوری است که زمان زیادی در آشپزخانه صرف نمی کنید بهتر است برای آشپزخانه مبالغ زیادی خرج نکنید.

جایی برای قرار دادن میز بزرگ برای خانواده هایی که غذاهای غیر رسمی را ترجیح می دهند برای استفاده خانواده و دوستان مفید است.

برای پذیرایی عالی از میهمانان بهتر است از آنها در فضای دیگری پذیرایی نمایید.

اغلب کودکان مایل اند در پختن غذا و یا کارهای دیگر شما را همراهی نمایند لذا گرچه خانه وسیع دارید ولی استفاده از میز نقاشی -رنگ آمیزی- انجام تکالیف مدرسه کودکان در آشپز خانه قابل پیش بینی است.

از موارد مورد احتیاج بسیار در آشپزخانه انباری برای وسایل اضافی و اسباب بازی هاست و از مهم ترین اقدامات در این مرحله آن است که به نیازهای دوستان و فامیلی که سالخورده یا معلول هستند توجه بیشتری نمایید.

استفاده از سطوح شیبدار بجای پله برای استفاده از صندلی چرخدار بسیار مناسب است.

اگر دارای آشپز خانه تاریکی هستید قطعا می خواهید که روشن تر و دارای عمق فضایی بیشتری جلوه کند، پس از رنگ های روشن مانند سفید استفاده کنید. رنگ های نارنجی، قرمز، زرد و سبز، حس زنده بودن و شکوه را برای آشپزخانه به ارمغان آورده اند این حس حاصل تقابل رنگ های دیوارها و وسایل است.

هرگاه احساس کنید که نیاز به روحی جدید در آشپز خانه دارید، به آسانی می توانید برخی از خرده وسایل را عوض کنید و به جای آنها جایگزین هایی با رنگ جدید تهیه کنید.

صفحه کار معمولا در دکوراسیون داخلی آشپزخانه ضروری است می تواند در آشپزخانه کوچک به صورت کشو در زیر سینک ظرفشویی قرار بگیرد یا اولین کشوی نزدیک به سینک و گاز به صورت اپن آشپزخانه در نظر گرفته می شود.

بیشتر بخوانید : بهترین طراحی داخلی منزل 

آشپزخانه مدرن کوچک

آشپزخانه های مدرن کوچک، گاهی اوقات به دلیل محدودیت فضایی، چالش هایی را برای طراحی و دکوراسیون به خود دیده و این ممکن است باعث شود که افراد در نظر گرفتن تغییراتی در آشپزخانه‌ی خود شک داشته باشند. با این حال، با توجه به پیشرفت فناوری و طراحی داخلی، اکنون آشپزخانه های مدرن کوچک می توانند به شکلی مناسب و شیک طراحی شوند.

برای داشتن یک آشپزخانه مدرن و کوچک، اولین قدم طراحی فضایی مناسب است. باید به دنبال راهکارهای جدید و خلاقانه برای استفاده از فضای کوچک باشید. به عنوان مثال، استفاده از کابینت هایی با ارتفاع بالا می تواند به شما اجازه دهد تا فضای بیشتری را برای ذخیره وسایل آشپزخانه داشته باشید. همچنین، به دنبال استفاده از رنگ های سبک و روشن در فضای آشپزخانه باشید تا آن را بزرگتر نشان دهد.

علاوه بر قابلیت استفاده، طراحی شیک و زیبا نیز بسیار مهم است. استفاده از مصالحِ بسیار با کیفیت و ظاهریِ زیبا، می تواند آشپزخانه شما را به یک فضای شیک و مدرن تبدیل کند. همچنین، باید به دنبال استفاده از نورپردازی صحیح باشید تا فضای خود را روشن تر و بزرگتر نشان دهید.

به عنوان جمع بندی، آشپزخانه های مدرن کوچک به عنوان یک دکوراسیون پویا و جذاب، می توانند با استفاده از راهکارهای خلاقانه، زیبا و کارآمد طراحی شوند. استفاده از فضای موجود بهینه، طراحی شیک و استفاده از مصالحِ با کیفیت، کلید برای داشتن یک آشپزخانه مدرن و کوچک است.

کابینت آشپزخانه

در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه ، نحوه استقرار کابینت ها و لوازم باید بر حسب استاندارد بوده که ضمن این که مقدار فضای چرخش و تردد را کاهش می دهد، فضای کافی برای حرکت آزادانه را فراهم می سازد. در صورت امکان کار به حالت ایستاده باید به حداقل رسیده و وضعیت نامناسب بدن بر حسب کار، ارتفاع وسایل و اندازه بدن فرد کاهش یابد، تامین روشنایی مناسب سطوح کاری امر مهمی محسوب می شود.

نحوه چیدن وسایل آشپزخانه باید طوری باشد که فرد در هنگام کار از راست به چپ حرکت کند، این کارها عبارت اند از: استفاده از سطوح نگهدای وسایل، آشپزی، تدارک مواد غذایی، شستشوی ظروف در سینک و آبگیری ظروف.

طراحی کابینت سفید دربند
طراحی آشپزخانه مدرن سفید

جدیدترین دکوراسیون داخلی آشپزخانه

در جدیدترین طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه که انجام می‌شود سعی بر این شده است تا علاوه بر سوق دادن فضای آشپزخانه ها به سمت فضایی مدرن، افراد این قابلیت را داشته باشند تا راحت‌تر از فضاهای موجود در آشپزخانه استفاده کنند. ازاین‌رو سعی بر این شده است تا با به‌کارگیری نکات زیر به این اهداف دست پیدا کرد:

استفاده از مثلث کار

جهت آسان‌تر انجام شدن امور روزمره در فضای آشپزخانه فاصله میان یخچال، اجاق‌گاز و سینک ظرف‌شویی باید حداقل ۸۰ سانتی‌متر و حداکثر ۳۵۰ سانتی‌متر باشد. رعایت این فاصله و همچنین ایجاد فضای مناسب در میان مثلث کار باعث تردد راحت‌تر افراد و همچنین سهولت انجام امور در آشپزخانه های جدید شده است.

استفاده از نورمناسب

نورپردازی آشپزخانه از اصلی‌ترین عناصر طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه در خانه‌های مدرن است. با توجه به اینکه در طراحی دکوراسیون آشپزخانه های جدید سعی بر این است تا فضایی دلباز و راحت ایجاد شود از این ‌رو سعی طراحان بر این بوده است تا از نورپردازی مناسب طبیعی در کنار نورپردازی با استفاده از لامپ‌های مختلف استفاده شود. همچنین طراحان سعی کرده‌اند تا از پرده‌هایی با طراحی به‌روز و مطابق با فضای آشپزخانه استفاده کنند.

به‌کارگیری اپن‌ ساده و درعین‌حال شیک

اپن‌هایی که طراحی ساده ولی شیکی دارند نقش بسزایی در دکوراسیون مدرن آشپزخانه‌ها دارند. در آشپزخانه های مدرن سعی می‌شود از اپن‌های معلق در هوا استفاده کرد. شاید تا حدودی این طراحی اپن عجیب به نظر برسد ولی قرار دادن آن بدون ستون و پایه و شناور در هوا ایده‌ای فوق‌العاده جذاب و خلاقانه برای آشپزخانه شما خواهد بود و به نوعی آشپزخانه ای لوکس و مدرن را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

البته باید توجه شود که این اپن‌ها باید از کناره‌ها به دیوارها متصل باشند. همچنین می‌توان از گاز رومیزی روی این اپن‌ها استفاده کرد و فضای بیشتری را برای کار در آشپزخانه ایجاد کرد. علاوه بر این می‌توان با قرار دادن برخی از وسایل در قسمت زیرین اپن، به‌سادگی بیشتر دکوراسیون آشپزخانه خود کمک کنید.

نکات مهم در دکوراسیون داخلی آشپزخانه سنتی ایرانی

کابینت‌

در بحث طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌ و بخصوص دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی، کابینت‌ها جزو مهم‌ترین عناصر هستند. کابینت‌ها در انواع گوناگون ام‌دی‌اف، ‌هایگلس و… وجود دارند که انتخاب آن‌ها بسته به سلیقه‌ی اشخاص متفاوت خواهد بود.

انتخاب کابینت‌هایی از جنس ام‌دی‌اف یا چوب و یا طرح چوب یکی از بهترین ایده‌های دکوراسیون داخلی آشپزخانه سنتی ایرانی است. ولی برخی افراد ترجیح می‌دهند تا از مدل‌هایی جدیدتر همچون کابینت‌های ‌های‌گلس استفاده کنند که ظاهری براق داشته و در رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند. به‌کارگیری این نوع کابینت‌ها نیز فضای آشپزخانه را جذاب کرده و طبیعتاً با توجه به رنگ و جنس آنها مناسب خانه‌های ایرانی مدرن می‌باشند.

نورپردازی

موضوع نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌ سنتی ایرانی از این‌ جهت مورد توجه قرار می‌گیرد که علاوه بر زیبایی‌بخشی به دکوراسیون آشپزخانه باعث روشنایی بیشتر فضای خانه می‌شود. در بحث نورپردازی آشپزخانه ها باید سعی کرد تا جایی که امکان دارد از نورپردازی مخفی در قسمت زیرین کابینت‌ها استفاده کرد. علاوه بر این سعی کنید تا از پرده‌های ضخیم استفاده نکنید تا نور مناسب از پنجره وارد فضای آشپزخانه شود. زیرا نورپردازی طبیعی باعث می‌شود تا فضایی دلپذیر در آشپزخانه ایجاد شود. اگر آشپزخانه کم ‌نور و تاریک باشد ناخودآگاه باعث می‌شود تا فضای آن کوچک‌تر ازآنچه که هست دیده شود.

همچنین در انتخاب رنگ چراغ‌های به‌کار رفته در آشپزخانه فقط از نور آفتابی یا مهتابی استفاده نکنید و سعی کنید از ترکیب این دو نور استفاده شود. برای بیشتر شدن نور آشپزخانه ها همچنین می‌توان از آیینه در دکوراسیون این فضا استفاده کرد.

طبقات و شلف‌ها

یکی از مهم‌ترین نکات در دکوراسیون داخلی آشپزخانه های مدرن و به‌روز استفاده از طبقات و شلف‌ها است. امروزه این قفسه‌ها در نحوه‌ی چیدمان آشپزخانه ها تأثیر بسیاری داشته و در اکثر مواقع نیز حتی به‌جای کابینت‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. البته حالت ایده‌آل استفاده‌ی همزمان از کابینت‌ و شلف‌ به ‌طور همزمان است.

طراحی کابینت سفید مدرن دربند
استفاده از طبقات در طراحی آشپزخانه‌ مدرن

میز و صندلی

امروزه در اکثر آشپزخانه ها از میز و صندلی برای نشستن و جمع شدن افراد برای صرف غذا یا کارهای دیگری چون آشپزی استفاده می‌شود. البته در آشپزخانه های کوچک استفاده از میز و صندلی کمی مشکل‌ساز بوده و فضا را کوچک‌تر خواهد کرد. همچنین می‌توان از یک جزیره در وسط آشپزخانه و یا از کابینت‌های کشویی که قابلیت تبدیل ‌شدن به میز را دارند نیز استفاده کرد که هم مدرن‌تر هستند و هم کاربردی‌تر.

بیشتر بخوانید : بهترین دکوراسیون داخلی

گل و گلدان

سعی کنید در دکوراسیون داخلی آشپزخانه خود از گلدان‌های گل با رنگ‌های گوناگون استفاده کنید و به آشپزخانه خود رنگ و لعابی دیگر ببخشید. استفاده از گل و گیاه در آشپزخانه باعث ایجاد حس شادابی می‌شود. گل‌ها و گلدان‌ها را می‌توان بر روی اپن، داخل ویترین‌های تعبیه‌ شده در کنار کابینت‌ها و یا بر روی قفسه‌ها قرار داد. علاوه بر این می‌توان از شمع‌های فانتزی و مدرن در دکوراسیون آشپزخانه نیز استفاده کرد.

طراحی کابینت مدرن لویزان
طراحی آشپزخانه مدرن

شرکت خانه معماری عرشا با برند اختصاصی عرشا هوم، برگرفته از مهندسین مجرب عمران و معماری آماده خدمت رسانی در زمینه طراحی داخلی و خارجی ساختمان و کلیه امور مربوط به ساخت و ساز آپارتمان و ویلا، بازسازی و نوسازی ساختمان می‌باشد. یکی از اولین و مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای بازسازی خانه یا تعمیرات ساختمان خود انجام دهید، جمع کردن یک تیم حرفه ای است. برای انجام این کار،کسانی را انتخاب کنید که تجربه عالی در این زمینه دارند و می‌دانند با توجه به خواسته‌های شما چگونه خانه‌تان را به جایی تبدیل کنند که همواره آرزویش را دارید.

تیم طراحی شرکت عرشا هوم، از طراحی تا اجرای پروژه همراه شما می باشد تا بتوانید بهترین تصمیم جهت تغییر دکوراسیون و انتخاب مبلمان ، متناسب با سلیقه خودتان داشته باشید.

بیشتر بخوانید : دکوراسیون منزل و آشپزخانه

 

جهت مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: 09122935747 - 02122291560


جهت استفاده از مشاوره رایگان عرشا هوم می‌توانید فرم زیر را پر کنید.
کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
پیمایش به بالا
Scroll to Top
Call Now Button