دکوراسیون داخلی چیست ؟

طراحی داخلی تی وی و میز آرایش اتاق خواب به سبک مدرن ویلا مازندران

دکوراسیون داخلی چیست ؟دکوراسیون داخلی از سبک ها و گرایش های متنوعی پیروی می کند و آن ها را با هم به ارمغان می آورد تا سبک شخصی کاربر را بیان کند.

دکوراسیون داخلی به دنبال چیست؟

این یک سوال کلی ا‌ست و پاسخ آن بستگی دارد به فردی که سئوال را پرسیده است. در حقیقت مسئله این است که شما به دنبال چه چیزی هستید.

به همین دلیل باید پیش از هر چیز بدانیم دکوراسیون داخلی مورد نظرمان اولاً چه سبکی و دوماً در چه ساختمان و با چه نوع کاربری‌ای پیاده سازی و اجرا می‌شود.

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست ؟

بسیاری از افراد از اصطلاحات طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی به جای یکدیگر استفاده می کنند، اما این مشاغل قطعا متفاوت هستند.

طراحی داخلی هنر و دانش درک رفتار مردم برای ایجاد فضاهای عملکردی در داخل ساختمان است. اما دکوراسیون، مبله کردن یا آراستن فضا با وسایل شیک و مد روز است. به طور خلاصه، طراحان داخلی ممکن است کار دکوراسیون را انجام دهند کنند اما دکوراتورها طراحی نمی کنند.

بزرگترین تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی آن است که طراح داخلی برای انتخاب هر متریال آن را از زوایای مختلفی بررسی می کند هم زیبایی و هم فنی اما دکوراتور تنها منظر زیباشناسی را مدنظر دارد. به عنوان مثال، وقتی صحبت از پوشش های کف می شود، یک دکوراتور داخلی احتمالاً انتخاب جنس، رنگ، بافت و الگو را بر عهده خواهد داشت.

اما علاوه بر این ها یک طراح داخلی با توجه به معیارهایی چون نوع کاربری، انتقال صدا، عایق بودن صوت، اشتعال پذیری، گاز زدایی و … انتخاب خود را انجام می دهد.

طراحی داخلی چیست

طراحی داخلی روند شکل دهی عملی به فضای داخلی از طریق تغییر در حجم فضا و همچنین تعمیر نما است. یک طراح داخلی کسی که طراحی فضای داخلی به عنوان بخشی از کارش مطرح شده است. وقتی طراحی داخلی می کنید، ضروری است که یک خانه را به عنوان یک کلیت تصور کنید؛ عموما یک سری از فضاها توسط راهرو و راه پله به هم ارتباط دارند، پس بهتر است یک سبک مشترک در نظر بگیرید و آن سبک را برای آن ها به طور سراسری اجرا کنید.

یک راه ایجاد این هماهنگی و سبک مشترک این است که استفاده از رنگ به خوبی در نظر گرفته شود. برای مثال ممکن است شما سه یا چهار رنگ را انتخاب کنید و آنها را در سایه رنگ های گوناگون در سراسر خانه استفاده کنید.

طراحی داخلی شهرک غرب به سبک نئوکلاسیک
طراحی داخلی به سبک نئوکلاسیک

اصول طراحی

نور

نور عنصری است که با آن دیدن اشیا ممکن می شود. بدون نور، نه فرم را احساس می توان کرد، نه رنگ را و نه بافت را. نورپردازی در یک فضای داخلی پیامدهای مهمی در بردارد. نورپردازی مناسب دریک فضا، آن فضا را خوشامد و زیبا می کند. نورپردازی در کنار ابعاد زیباشناختی، بعد عملکردی هم دارد. نور مناسب در طول شب در یک فضای داخلی می تواند حس محدود بودن یا ابهام و هراس را بر طرف کند. نور مناسب یک اتاق حتی می تواند چهره آدمی را گرم و صمیمی کند. به عنوان مثال غذاخوری باید نور ملایم و گرمی داشته باشد یا بهترین نورها برای حمام، منابع نوری کم ولتاژ هستند.

فرم

فرم، توده فیزیکی یک شیء است که سه بعدی بوده و وزن دارد. فرم معمولاً به پوسته بیرونی بنا نسبت داده می شود، در حالی که فضای داخلی هم فرم خاص خود را تشکیل می دهد. معمولاً فرم فضای داخلی تابعی از عوامل مختلف است. دسترسی ها و سیرکولاسیون مهم ترین این عوامل هستند. هر چند نمود فرم بیشتر در پوسته بیرونی یک بنا است ولی نمود بیرون و درون می تواند یک شکل نباشد.

فضا

اصلی ترین عنصر معماری و مهمترین عامل در طراحی معماری است. ما در میان فضاهای بسته یا باز حرکت و فعالیت می کنیم. در طراحی داخلی معمولاً استفاده مؤثر از فضا و ارتباط آن با محیط، مهم است. مسأله ای که در رابطه با فضا مطرح می شود، رعایت ابعاد انسانی در طراحی داخلی است.. در طراحی داخلی می بایست رابطه درست انسان با فضا تعریف شود و ابعاد بدن انسان ها برای سهولت دسترسی های فضایی مد نظر قرار گیرد.

بافت

بافت مشخصه ای از یک شیء است که با لمس کردن یا دیدن به چشم می آید .بافت می تواند نرم یا خشن، کشیده یا برجسته، زبر یا مخملین و یا ابریشمی باشد. در طراحی داخلی پوسته ها و سطوح فضایی معمولاً بسته به عملکرد هر فضا تغییر می کند. چه بسا طراحی داخلی یک خانه نیازمند سطوحی نرم و منعطف باشد، اما فضای داخلی یک سینما چنین سطوحی را برنتابد.

شکل

شکل، خط بیرونی یک شیء را تشکیل می دهد. در معماری معمولاً شکل و فرم را با هم اشتباه می گیرند. معمولاً شکل ها یا طبیعی هستند یا غیرقابل مشاهده یا هندسی. در ترکیب بندی یک فضا شکل اشیا عامل تعیین کننده ای است. طراحان داخلی به کمک این عامل می توانند ترکیبات بصری گوناگونی پدید آورند .

رنگ

در تعریف رنگ آن را خاصیت بصری فرم دانسته اند. در حقیقت عنصر فرم از طریق رنگ معنا می یابد. رنگ در طراحی داخلی احساس آدمی را تحت تأثیر قرار داده و روی فرم تأکید می کند، ضمن آنکه رنگ، حس مقیاس را هم موجب می شود. کاربرد رنگ هم، از یک فضای داخلی به فضای دیگر فرق می کند و در کاربرد رنگ، توجه به خصلت های روانی آدمیان ضرورت تام دارد .

طراحی داخلی مدرن جنت آباد بهرامی نژاد اتاق خواب دختر به رنگ یاسی
استفاده از رنگ یاسی در طراحی داخلی مدرن اتاق خواب

حجم

حجم عنصر مهم طراحی داخلی است. در معماری سنتی ایران، شاهد فضاهای پر و خالی هستیم. مقرنس ها و گوشواره ها خود بخشی از احجام خالی هستند. در این معماری مسایل حجمی اهمیت زیادی دارد. ما فضای داخلی را به واسطه لایه بیرونی بنا درک می کنیم. این لایه بیرونی در حقیقت همان حجم کلی بناست. در معماری مدرن، معمار به انتزاع و جدایی پوسته یا حجم بنا از درون آن می اندیشد و این جاست که دیوارها و سقف ها، فضایی تأکیدی ایجاد می کنند و خود را از قید و بندهای فضای داخل رها می کنند.

شرکت خانه معماری عرشا با برند اختصاصی عرشا هوم، برگرفته از مهندسین مجرب عمران و معماری آماده خدمت رسانی در زمینه طراحی داخلی و خارجی ساختمان و کلیه امور مربوط به ساخت و ساز آپارتمان و ویلا، بازسازی و نوسازی ساختمان می‌باشد. یکی از اولین و مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای بازسازی خانه یا تعمیرات ساختمان خود انجام دهید، جمع کردن یک تیم حرفه ای است. برای انجام این کار،کسانی را انتخاب کنید که تجربه عالی در این زمینه دارند و می‌دانند با توجه به خواسته‌های شما چگونه خانه‌تان را به جایی تبدیل کنند که همواره آرزویش را دارید.

تیم طراحی شرکت عرشا هوم، از طراحی تا اجرای پروژه همراه شما می باشد تا بتوانید بهترین تصمیم جهت تغییر دکوراسیون و انتخاب مبلمان ، متناسب با سلیقه خودتان داشته باشید.

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: 09122935747 - 02122291560


جهت استفاده از مشاوره رایگان عرشا هوم می‌توانید فرم زیر را پر کنید.
کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
Scroll to Top