چیدمان مبل کلاسیک در پذیرایی

طراحی نشیمن به سبک کلاسیک سعادت آباد

چیدمان مبل کلاسیک در پذیرایی، معمولا برای چیدمان باید یک قسمت را به عنوان نقطه کانونی خانه در نظر بگیرید و بعد کار را از آنجا آغاز کنید. یعنی یک قسمت بزرگی از مبلمان را روبروی نقطه کانونی قرار دهید و بقیه قسمت ها را به همین منوال تکمیل کنید و سعی کنید مبل ها از دیوار به اندازه کافی فاصله داشته باشد که افراد بتوانند از پشت آن رفت و آمد داشته باشند. فاصله ی مبل ها از هم دیگر نه خیلی زیاد باشد که افراد نتوانند با هم ارتباط برقرار کنند و نه آنقدر نزدیک باشند که دچار مشکل شوند.

چیدمان مبل راحتی

چیدمان مبل راحتی یکی از مهمترین عوامل در طراحی داخلی منزل است. با توجه به پراستفاده بودن این نوع مبل، بسیاری از افراد به دنبال چیدمانی مناسب هستند که علاوه بر زیبایی، راحتی و شادابی را به فضای داخلی خانه شان ببخشد.

برای داشتن یک چیدمان مبل راحتی مناسب، ابتدا باید به اندازه مناسب فضای در اختیار داشته باشید. سپس با توجه به اندازه و شکل اتاق، بهتر است از مبل‌های گوناگونی استفاده کنید. مثلا در اتاق‌های بزرگ با مبل‌های بزرگتر و در اتاق‌های کوچک با مبل‌های کوچکتر کار کنید.

برای راحتی بیشتر، می‌توانید از مبل‌های نرم و راحت با پشت بلند استفاده کنید. همچنین، در این چیدمان می‌توانید از تخته‌هایی با پشت بلند و نرم نیز استفاده کنید. برای جلوگیری از خستگی و درد در پاها و قسمت پایین بدن، بهتر است از یک فرش نرم و راحت نیز استفاده کنید.

در نهایت، با استفاده از تزییناتی مثل پرده‌ها و زیرانداز‌های رنگارنگ، می‌توانید چیدمان خود را شاداب‌تر کنید و به فضای داخلی خانه‌تان زندگی بخشید.

بیشتر بخوانید : دکوراسیون داخلی پذیرایی منزل

اصول چیدمان مبلمان کلاسیک در منزل

اینکه چگونه عناصر مختلف را در طراحی یک دکوراسیون بصورت مناسب، زیبا و چشم‌نواز در کنار یکدیگر بچینید، نیازمند دانستن نکات و داشتن مهارت‌هایی است. برای چیدمان مبلمان با توجه به تصمیمی که در خصوص طراحی دکوراسیون منزلتان گرفته‌اید، و یا تاکیدی که بر استفاده از سبک خاصی از مبلمان دارید و یا اینکه تصمیم دارید تا از سبک خاصی از انواع سبک دکوراسیون‌های موجود در طراحی و دیزاین منازل استفاده کنید؛ می‌توانید روش‌های مختلفی را بکار بگیرید.

دانستن این نکته که چه نوع سبکی از انواع سبک دکوراسیون‌ها در طراحی و دیزاین منازل، مناسب با سلیقه و متناسب با نیاز‌های شما باشد، گامی بلند برای گرفتن تصمیمی در خصوص نحوه‌ی چیدمان منزل خواهد بود.

شاید از نگاه برخی از افراد چگونگی چیدن مبل کار آسانی است و نیاز به توجه خاصی ندارد، اما باید دقت داشت که رعایت برخی از نکات و در نظر گرفتن موارد کوچک اما مهم، به شما کمک می‌کند تا چیدمان مبل کلاسیک یا هر مدل مبل دیگری در خانه به گونه‌ای انجام شود که اولاً فضا را خیلی شلوغ نکند و ثانیاً مبل زیبایی خود را بهتر نشان دهد.

به طور کلی هدف از چیدمان اصولی مبلمان این است که افراد به راحتی و با فاصله مناسب از همدیگر بتوانند بنشینند و صحبت کنند. رفت و آمد بین مبلمان و میزها راحت باشد و هنگام راه رفتن مدام به وسایل منزل برخورد نکنیم. پذیرایی از مهمانان برای صاحبخابه راحت باشد و مجبور نباشد میز عسلی ها را جا به جا کند.

مهمانان احساس آرامش کنند و به وسایل پذیرایی روی میزها دسترسی داشته باشند. فرقی ندارد خانه شما کوچک باشد یا بزرگ با رعایت نکات اصولی در چیدمان پذیرایی و مبلمان می توانید یک فضای صمیمی و دلنشین برای خود و مهمانانتان فراهم آورید.

نقطه کانونی چیدمان مبل کلاسیک در پذیرایی

اولین نکته در نحوه چیدمان مبل کلاسیک در پذیرایی توجه به نقطه کانونی یا همان مرکزی است که می‌خواهد مورد توجه بیشتری قرار گیرد. به طور مثال برخی از افراد دوست دارند که نقطه مورد توجه در پذیرایی، شومینه باشد یا برخی مایل‌اند که تلویزیون یا کتابخانه در پذیرایی مورد توجه قرار گیرد، برخی هم مایل‌اند پنجره و فضای دید بیرون، بیشتر مورد توجه قرار گیرد. حال با توجه به اینکه نقطه کانونی و مورد توجه در پذیرایی مشخص شد باید چیدمان مبل آغاز شود.

در چیدمان مبل کلاسیک دقت کنید که بزرگ‌ترین تکه مبل را اول از همه جانمایی کنید، مثلاً مبل سه نفره را ابتدا در جای خود قرار دهید و سپس بقیه مبل‌ها را با توجه به آن بچینید. معمولاً اگر بخواهید پذیرایی شما حالت رسمی داشته باشد باید تقارن را در آن در نظر بگیرد، بدین صورت که بزرگ‌ترین مبل کلاسیک را روبه­روی نقطه کانونی انتخاب‌شده قرار دهید(تلویزیون، شومینه یا پنجره) و بقیه مبل‌ها را طبق همین الگو به صورت متقارن در کنار بزرگ‌ترین تکه مبل بچینید.

طراحی داخلی هال،پذیرایی دایره‌ای شکل اصفهان
چیدمان مبل کلاسیک در پذیرایی

اگر بخواهید اتاق پذیرایی غیر رسمی و دوستانه‌تری داشته باشید سعی کنید تقارن‌ها را کمتر کنید و کمی بی‌نظمی در چیدمان به چشم آید. البته در نظر داشته باشید که منظور از بی‌نظمی نامرتب بودن نیست بلکه بدین معناست که دکوراسیون به‌صورت خشک و خطی چیده نشده باشد.

چیدمان مبل کلاسیک در پذیرایی مستطیل شکل

امروزه بیشتر خانه‌ها دارای پذیرایی مستطیل شکل هستند و باید در چیدمان مبل دقت کافی کنند زیرا چینش اشتباه می‌تواند پذیرایی‌هایی با عرض کم را باریک‌تر نشان دهد و از زیبایی ظاهری خانه بکاهد. یکی از نکات مهم چیدمان مبل کلاسیک در پذیرایی مستطیل شکل توجه به رنگ‌های هم‌طیف است یعنی بهتر است مبل کلاسیک با دکورهای اطراف در یک طیف رنگی باشند و به نوعی همگونی رنگ داشته باشند.

باید توجه کنید که در پذیرایی‌های مستطیل شکل کوچک مبلمان کلاسیک را در مرکز نور قرار دهید و آن نقطه بیشترین میزان نور اتاق را داشته باشد. در نظر گرفتن مسیر رفت‌وآمد جزء نکاتی است که باید به آن بسیار توجه شود زیرا در پذیرایی‌های مستطیل شکل همه چیز در یک راستا قرار دارد و ممکن است مزاحم تردد شود. چیدمان مبل کلاسیک در پذیرایی مستطیل شکل باید به گونه‌ای باشد که تردد در اطراف چیدمان به راحتی انجام شود.

سعی کنید در کنار مبل کلاسیک از صندلی‌های دیگری استفاده نکنید زیرا این کار باعث شلوغ شدن فضا می‌شود. اگر در فضای مستطیل شکل خود جا به اندازه کافی دارید می‌توانید چیدمان مبل کلاسیک نُه نفره را به خوبی اجرا کنید. معمولاً چیدمان مبل کلاسیک نُه نفره به این صورت است که کاناپه سه نفره روبه­روی نقطه کانونی قرار می‌گیرد و چهار صندلی یک‌نفره روبه­روی همدیگر و در کنار کاناپه چیده می‌شوند. دو صندلی میهمان هم می‌تواند دقیقاً روبه­روی این مبل‌ها قرار گیرد.

در خانه‌هایی که شومینه مرکز کانونی است می‌توان دو صندلی یک‌نفره را در کنار شومینه قرار داد و کاناپه سه نفره و دو صندلی یک‌نفره دیگر و صندلی میهمان را روبه­ روی آن‌ها به صورت منظم چید. در نظر داشته باشید که با توجه به مدل چینش و نوع خانه می‌توانید از یک کاناپه دونفره به جای دو صندلی یک‌نفره استفاده کنید. این موضوع کاملاً سلیقه‌ای بوده و مستقیماً با دکور خانه در ارتباط است.

چیدمان مبل کلاسیک در پذیرایی کوچک

چیدمان مبل کلاسیک یکی از چیدمان‌های زیبا و شیک است که باعث می‌شود فضای پذیرایی شما به یک فضای لوکس و دلنشین تبدیل شود. در این مقاله به بررسی چگونگی چیدمان مبل کلاسیک در پذیرایی‌های کوچک می‌پردازیم.

قبل از هر چیز، برای چیدمان مبل کلاسیک در پذیرایی کوچک، باید به اندازه مناسب فضای پذیرایی خود توجه کنید. در صورتی که فضای پذیرایی شما کوچک است، استفاده از مبل‌های بزرگ و حجیم توصیه نمی‌شود؛ به جای آن، بهتر است از مبل‌های کوچک و تمیز استفاده کنید.

مبل‌های کلاسیک عموماً با روکش‌های چرمی یا پارچه‌ای ساده طراحی می‌شوند. در چیدمان مبل کلاسیک در پذیرایی کوچک، می‌توانید از رنگ‌های تیره و غامق استفاده کنید تا فضای پذیرایی شما عمیق‌تر به نظر برسد. همچنین، با انتخاب پارچه‌هایی با الگوهای مختلف، می‌توانید چیدمان خود را جذاب‌تر کنید.

برای آغاز چیدمان، مبل‌های خود را به صورت قرار دادن یک مبل سه نفره و دو عدد صندلی کوچک، در دو طرف اتاق قرار دهید. در صورتی که فضای پذیرایی شما بسیار کوچک است، از مبل‌های یک نفره نیز می‌توانید استفاده کنید.

برای افزایش زیبایی و جذابیت چیدمان، می‌توانید از میز و صندلی روکشدار استفاده کنید. همچنین، با استفاده از روکش‌های چرمی یا پارچه‌ای با الگو، می‌توانید چیدمان خود را زیباتر کنید. در نهایت، با استفاده از تزییناتی مثل پرده‌ها و حوله‌های مختلف، می‌توانید چیدمان خود را شاداب‌تر کنید و به فضای پذیرایی خود جلوه لوکسی ببخشید. در نهایت، با انتخاب چیدمان مناسب، می‌توانید فضای پذیرایی کوچک خود را به یک فضای دلنشین و آرام تبدیل کنید.

 

بیشتر بخوانید : دکوراسیون داخلی پذیرایی

مواردی که در چیدمان مبل کلاسیک و راحتی نباید انجام دهید

اولین نکته‌ای که در چیدمان مبل کلاسیک و راحتی نباید انجام دهید نزدیکی بیش از اندازه مبلمان با وسایل یا دیوار است. وقتی مبل به وسایل دیگر از جمله میز و صندلی ناهارخوری، دیوار یا دکوراسیون دیگر نزدیک باشد استقلال خود را از دست می‌دهد و هم باعث کاهش زیبایی مبل می‌شود و هم خانه را بسیار شلوغ نشان می‌دهد.

سعی شود بین مبل و تلویزیون به عنوان نقطه کانونی حداقل سه برابر اندازه تلویزیون فاصله باشد. با توجه به فضا و میزان لوازم نیز می‌توانید با کمی جابه‌جایی به فاصله استاندارد برسید. مبلمان حداقل باید یک متر و نیم از میز و صندلی ناهارخوری فاصله داشته باشند.

سعی کنید چیدمان مبل کلاسیک و راحتی شما به‌گونه‌ای باشد که فاصله هر مبل با مبل دیگر بیشتر از 2.5 متر نشود زیرا ارتباط گرفتن و صحبت کردن بین افراد کمی دشوار می‌شود. بهتر است در چیدمان مبل کلاسیک و راحتی از فرش کوچک استفاده نکنید، اندازه فرش متناسب با فضای بین مبل و اندازه مبل باشد.

دکوراسیون داخلی کلاسیک
چیدمان مبل کلاسیک

ردیفی چیدن مبل‌های کلاسیک می‌تواند از زیبایی آن بکاهد سعی کنید تا می‌توانید از ردیفی چیدن مبل پرهیز کنید. در نهایت تا جایی که امکان دارد و فضا به شما اجازه می‌دهد سعی کنید تلویزیون نقطه کانونی نباشد و فضای تلویزیون از فضای چیدمان مبل کلاسیک و راحتی برای پذیرایی میهمان جدا باشد.

چیدمان و طراحی مبل تاثیر بسیار زیادی در جذابیت و راحتی فضا دارد. برخلاف تصور افراد با چیدمان هنرمندانه و خلاقانه مبلمان در پذیرایی مستطیل شکل هم می‌توان از فضا و امکانات موجود بیشترین استفاده را برد.

بیشتر بخوانید : دکوراسیون پذیرایی مستطیلی شکل

شرکت خانه معماری عرشا با برند اختصاصی عرشا هوم، برگرفته از مهندسین مجرب عمران و معماری آماده خدمت رسانی در زمینه طراحی داخلی و خارجی ساختمان و کلیه امور مربوط به ساخت و ساز آپارتمان و ویلا، بازسازی و نوسازی ساختمان می‌باشد. یکی از اولین و مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای بازسازی خانه یا تعمیرات ساختمان خود انجام دهید، جمع کردن یک تیم حرفه ای است. برای انجام این کار،کسانی را انتخاب کنید که تجربه عالی در این زمینه دارند و می‌دانند با توجه به خواسته‌های شما چگونه خانه‌تان را به جایی تبدیل کنند که همواره آرزویش را دارید.

تیم طراحی شرکت عرشا هوم، از طراحی تا اجرای پروژه همراه شما می باشد تا بتوانید بهترین تصمیم جهت تغییر دکوراسیون و انتخاب مبلمان ، متناسب با سلیقه خودتان داشته باشید.

جهت مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: 09122935747 - 02122291560


جهت استفاده از مشاوره رایگان عرشا هوم می‌توانید فرم زیر را پر کنید.
کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
پیمایش به بالا
Scroll to Top
Call Now Button